#
#
slaajd
NATURA, SZTUKA, PIĘKNO

slajder1
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
warsztaty ekologiczne na terenie MOB
SLAJD NR 3
NARODOWA KOLEKCJA
ŻURAWEK 
Aktualności / LECZNICZA MOC ŻURAWEK
22.08.2019
Żurawki to niezwykle wdzięczne i piękne rośliny, występujące w dziesiątkach odmian, które swoje piękno zawdzięczają przede wszystkim różnokolorowym liściom i delikatnym kwiatostanom. 

Dodatkowym walorem żurawek są ich lecznicze właściwości. Głównym surowcem wspomagającym leczenie różnorakich zaburzeń i dolegliwości jest liść żurawki. Do celów zdrowotnych najlepiej wybrać bylinę, której liście występują w kolorze czerwonym i brązowym. Liście powinny być zbierane przed lub w czasie kwitnienia, a następnie należy je suszyć w temperaturze do ok. 50 stopni. Zawierają one szereg składników z grupy flawonoidów i antocyjanów, chroniących głównie przed atakami bakterii i grzybów. 


Jakie choroby leczyć?
Żurawkę bez wahania można zastosować w przypadku zmagania się z nieżytem układu pokarmowego, w stanach zapalnych żołądka i jelit, przy zapaleniu żył, skazie naczyniowej, przeziębieniu, stanem zapalnym skóry wywołanym trądzikiem, w chorobach alergicznych, zapaleniu siatkówki bądź rogówki. Roślina skutecznie działa na chorych borykających się z przypadłością cukrzycy i miażdżycy, gdyż skutecznie stabilizuje naczynia krwionośne oraz poprawia krążenie. Ponadto żurawka ma silne właściwości rozkurczowe i moczopędne. Wszelkie wyciągi z byliny wskazane są w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza.

Żurawka w połączeniu z innymi roślinami

W przypadku, gdy do czynienia mamy z infekcją układu moczowego, żurawkę należy łączyć z ziołami arbutynowymi, drewnem sandałowym bądź zielem nasturcji. Jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, warto powiązać żurawkę z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Kiedy zmagamy się z przewlekłym nieżytem nosa, nawracającym zapaleniem spojówek, zapaleniem dziąseł lub chcemy wzmocnić swoje naczynia krwionośne – wówczas żurawkę należy mieszać z witaminą C i kwasem linolenowym. Przy zapaleniu żył czy żylakach, roślinę wskazane jest mieszać z kwiatem lub korą kasztanowca. We wspomaganiu leczenia nowotworów łączyć z jemiołą, glistnikiem bądź arniką.
 

Stosowanie

Żurawka jest bezpieczna w stosowaniu. Napary mają bardzo przyjemny zapach i smak, można podawać je dzieciom. Wzbogacenie naparu w kwas cytrynowy uwydatnia działanie bioflawonoidów. Przy chorobach, takich jak gorączka, grypa lub przeziębienie napar z żurawki można przyjmować z surowcami salicylowymi aptecznymi, np. Aspiryna lub Polopiryna, jak również witaminami. Napar z żurawki można słodzić miodem lub sokiem żurawinowym/malinowym. Przy zapaleniach układu moczowego napar wskazane jest zakwasić kwasem migdałowym.

Źródło: 

https://www.zdrowie.info.pl/zurawka-wlasciwosci-lecznicze-o-ktorych-nie-miales-pojecia/