#
#
slaajd
NATURA, SZTUKA, PIĘKNO

slajder1
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
warsztaty ekologiczne na terenie MOB
SLAJD NR 3
NARODOWA KOLEKCJA
ŻURAWEK 
Aktualności / SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
27.09.2019
Konferencja „Porozmawiajmy o odpadach”
 
25 września, w ramach działań związanych z kampanią „Sprzątanie Świata 2019”, w naszym mieście odbyła się konferencja pt. „Porozmawiajmy o odpadach”. Wydarzenie było skierowane do nauczycieli przyrody i biologii, nauczycieli z placówek przedszkolnych oraz dyrektorów jednostek oświatowych Zabrza.
 
Celem konferencji, którą zorganizowano w sali Fortum przy ul. Wolności 416, było przekazanie informacji dotyczących segregacji odpadów, w tym przepisów i regulacji prawnych, przedstawienie działania firm zajmujących się gospodarką odpadami a także uświadomienie uczestnikom odpowiedzialności za nasze działania w trosce o lepsze życie i otaczające nas środowisko.

- Zabrze przywiązuje dużą wagę do kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Aktualnie ok. 40 proc. gospodarstw segreguje odpady. To dobry wynik, jednak wciąż dążymy do jego poprawy. Dlatego organizujemy i przeprowadzamy w mieście wiele projektów i inicjatyw poświęconych ekologii – stwierdziła podczas konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Jak podkreśla Paweł Szewczyk, prezes FCC Polska Sp. z o.o.
– Odpady są nieodzownym elementem naszego życia. Każdy odpad jest cenny. Kiedyś się je składowało, a dzisiaj się je przetwarza w celu ich ponownego wykorzystania. Jednocześnie w procesie odzysku tych materiałów FCC Polska przykłada szczególną troskę i dbałości o środowisko.

- Z odpadów można wytworzyć specjalistyczne paliwo, które posłuży do produkcji ciepła i prądu. Musi się to jednak odbywać w nowoczesnej elektrociepłowni z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu jest pierwszą w Polsce wykorzystującą takie ekologiczne paliwo, RDF. Dlatego cieszę, że konferencja o ekologicznym zagospodarowaniu odpadów odbywa się właśnie tu – komentuje Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum.

Konferencja wzbudziła spore zainteresowanie uczestników. W jej trakcie istniała możliwość dyskusji i zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielali obecni specjaliści. Po zakończeniu spotkania – część uczestników mogła zwiedzić tereny elektrociepłowni FORTUM w Zabrzu lub wybrać się na edukacyjny spacer po terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

Konferencja była częścią szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy”, w ramach której Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu 18 września przygotował warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży z Zabrza poświęcone segregacji odpadów. W dwóch kolejnych dniach młodzi zabrzanie mieli możliwość poznania ścieżki edukacyjnej na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów należącego do firmy MPGK sp. z o.o.

Ostatnim elementem akcji edukacyjnej są dwa konkursy dla dzieci i młodzieży – pierwszy „3R – ratunek dla planety Ziemi” (27.09) to konkurs wiedzy na temat segregacji odpadów, skierowany do uczniów klas 6-7 zabrzańskich szkół podstawowych; drugi – ma charakter konkursu techniczno-plastycznego i polega na wytworzeniu „doniczki z surowców wtórnych”, której „drugie życie” będzie można zobaczyć na terenie MOB w przyszłorocznym sezonie. Uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów w towarzystwie dzieci klas, z których pochodzą laureaci, odbędzie się w sali Multikina w Zabrzu, gdzie dodatkowo zostanie wyświetlony edukacyjny film przyrodniczy.

 
Organizatorami kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy” są: Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Urząd Miasta Zabrze oraz FCC Polska sp. z o.o.