#
#
slaajd
Natura, Sztuka, Piękno
Centrum Edukacji Ekologicznej - warsztaty ekologiczne na terenie MOB
Nr 2
JUBILEUSZ 80-LECIA
MIEJSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO
slajder1
Roślinność

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest ciągle obiektem niezbyt znanym, ale myślimy, że warto go pokazać i propagować.

Jest na terenie Śląska praktycznie jedynym obiektem z tak dużą ilością taksonów roślin, przez co ma duże znaczenie dydaktyczne, ekologiczne i zdrowotne, a może mieć i naukowe. Posiada w części parkowej ok. 3000 okazów drzew i krzewów (ponad 400 taksonów). Posiadamy również kolekcję roślin zielnych wieloletnich liczącą ponad 500 taksonów (łącznie z dziko rosnącymi). W 2004 roku założono na terenie Ogrodu Rosarium, które zostało obsadzone różami w 64 odmianach. Są tutaj róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, miniaturowe i pnące. 

 

W lecie ozdobą każdego ogrodu są rośliny jednoroczne. Znajdują się one również i w naszym Ogrodzie i radują oczy wieloma barwami: czerwone i niebieskie szałwie (Salvia), niebieski żeniszek (Ageratum), żółte do brązów aksamitki (Tagetes) czy też piękne, kolorowe i różnorodne dalie (Dahlia), pacioreczniki (Canna) i wiele innych.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszych szklarni, w których znajduje się ponad 340 taksonów roślin (ok. 5000 sztuk), które pochodzą z różnych stref klimatycznych całego świata.