#
#
slaajd
Natura, Sztuka, Piękno
Centrum Edukacji Ekologicznej - warsztaty ekologiczne na terenie MOB
Nr 2
JUBILEUSZ 80-LECIA
MIEJSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO
slajder1
Rośliny zielne
Rośliny zielne dzielimy na rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny.
Rośliny te spotykamy w naszym Ogrodzie głównie na rabatach. Posiadamy również w tej grupie rośliny dziko rosnące na terenie Ogrodu i stanowią one naszym zdaniem, równie cenne dobro Ogrodu jak rośliny uprawiane celowo. Rośliny jednoroczne i dwuletnie są produkowane w szklarniach Ogrodu na własne potrzeby i w sezonie wegetacyjnym wysadzane na rabaty. Wczesną wiosną czarują nas sympatyczne bratki, stokrotki i niezapominajki, a latem rośliny roczne stanowią ważny akcent kolorystyczny, uzupełniając i urozmaicając rabaty bylinowe. Wśród bylin są głównie rośliny kwitnące wczesną wiosną, latem i jesienią, choć są i takie, które kwitną w okresie zimy i przedwiośnia (np. ciemierniki czy irysy).

Posiadamy w kolekcji rośliny o charakterze ozdobnym, gatunki rodzime, które występują „dziko” w stanie naturalnym i rośliny o właściwościach leczniczych.
Rośliny lecznicze nie stanowią jakiejś bardzo dużej kolekcji, ale rośnie w naszym ogrodzie m.in. żywokost lekarski (Symphytum officinale), melisa lekarska (Melisa officinalis), lubczyk ogrodowy (Levistichum officinale), bukwica zwyczajna (Betonica officinalis). Z gatunków rodzimych posiadamy dość dużą kolekcję ok. 40 taksonów i należą do nich m.in. przywrotnik (Alchemilla ), jarzmianka (Astriantia major), dzwonki (Campanula), sity (Juncus), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia). 

Są też interesujące byliny o efektownym wyglądzie, czasem wynikającym z barwnych kwiatów, a czasem ich  ciekawego pokroju czy barwy liści. Do takich ciekawych bylin należą funkie (Hosta), rozchodniki (Sedum), rojniki (Sempervivum), jukki (Yucca), czy rzadziej spotykana tarczownica tarczowata (Peltiphyllum peltatum).

Zadaniem ogrodu botanicznego jest pokazanie jak największej ilości rodzajów roślin. Staramy się więc stale powiększać kolekcję. Korzystamy z możliwości pozyskania nasion z Indexu seminum a nieliczne zakupujemy.  Czasem też otrzymujemy rośliny lub nasiona w prezencie od naszych gości. Często cenniejsze z punktu widzenia botanicznego są rośliny mniej efektowne i mniej znane, choć przez osoby odwiedzające nas mogą być  potraktowane jako mało atrakcyjne czy dziko rosnące.

Przykładem może być tu rzęsa drobna (Lemna minor) i podobna, trochę większa spirodela na powierzchni stawu. Uważamy, że rzęsa jest ciekawą rośliną, jedną z najmniejszych roślin kwitnących, choć kwitnie tylko czasami. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, bardzo intensywnie pokrywając w krótkim czasie całą powierzchnię. Powierzchnia stawu pokryta rzęsą nabiera malowniczości i swoistego uroku. Z angielska rzęsa zwana jest „kaczym zielskiem” (duck tweed) bo stanowi ulubiony pokarm kaczek krzyżówek które są w Ogrodzie od kwietnia do listopada.