20 lipca, 2020

8 SIERPNIA – WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ

Przed nami obchody święta pszczół! Owadów, dzięki którym rośliny mogą wytworzyć swoje owoce, a my ze smakiem je zjadać 🙂

pszczoła miodna

W tym dniu nie zapominajmy również o innych zapylaczach jak trzmiele, motyle, muchy, chrząszcze a nawet mrówki! Naukowcy w toku badań odkryli, że plony zwiększały się, kiedy kwiaty były odwiedzane nie tylko przez pszczoły, ale też inne zapylacze.

trzmiel łąkowy

A sytuacja tych owadów nie jest łatwa. Od ponad 20 lat biolodzy i ekolodzy odnotowują spadek różnorodności i liczebności tych zwierząt. Główną przyczyną tego kryzysu są toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Kilka z nich można określić mianem prawdziwych zabójców pszczół, szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów.

Jak działają neonikotynoidy?

Neonikotynoidy to pestycydy, które budową przypominają nikotynę. Nie spryskuje się nimi roślin, tylko nasiona. Z nasion rozprowadzają się po całej roślinie i uszkadzają układ nerwowy potencjalnych szkodników. Niestety działają również na zapylacze wywołując ostre lub chroniczne zatrucia, prowadzące do śmierci pojedynczych okazów lub całych kolonii. Zatrucie może mieć miejsce, gdy owad przelatuje przez chmurę pestycydowego pyłu podczas oprysków, ale także w samym ulu, gdy pszczoły robotnice karmią czerw pszczeli zanieczyszczonym lub skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem. W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów.

Niestety polski minister środowiska, nie licząc się ze zdaniem naukowców, organizacji pozarządowych i pszczelarzy, zaczął wprowadzać odstępstwa od zakazu przy uprawie rzepaku, skazując miliony pszczół na kontakt ze szkodliwymi substancjami…

Jak możemy sprzyjać pszczołom?

To w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin, jest bardzo istotne dla pszczół i innych zapylaczy. Sprawmy by nasz ogród był miejscem przyjaznym dla pszczół! Zastosujmy kilka prostych pomysłów:

  1. twórzmy kąciki z roślinami miododajnymi,
  2. stosujmy naturalne nawozy i środki ochrony roślin,
  3. nie wypalajmy traw!
  4. stosujmy poidełka dla owadów,
  5. zbudujmy domek dla pszczół.

Aby dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych owadach wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu zapraszamy serdecznie 8 sierpnia na uroczystość Dnia Pszczół 🙂

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 60.
41-800 Zabrze
Tel. 32 2713033
E-mail: ogrod@mob.zabrze.pl

NIP 648-20-92-445
REGON 273527017

>> mapa strony 
>> deklaracja dostępności