W chwili obecnej po pomiarach geodezyjnych i wytyczeniu na nowo granic, ogród ma kształt nieregularnego wieloboku, który zajmuje powierzchnię 6,36 ha. Główne wejście do Ogrodu (dla gości) znajduje się przy ulicy Piłsudskiego.
W układzie przestrzennym Ogrodu wyróżniamy: część botaniczną, parkową, palmiarnię, plac zabaw oraz tereny gospodarcze.
Część botaniczna jest skomponowana w układzie kwaterowym i nawiązuje do ogrodów w stylu francuskim, gdzie dominuje regularność i geometryczne kształty, a kwatery są przedzielone żywopłotem.
Odmienną zupełnie stylowo częścią jest tzw. część parkowa, która ma założenia typu krajobrazowego, jak ogrody angielskie. Odchodzi się tu od stylu geometrycznego na rzecz swobody i naturalnego krajobrazu. Styl tego miejsca podkreśla malowniczy staw otoczony wierzbami. Chętnie jest odwiedzany przez romantyków szukających miejsc bardziej zacisznych.
Ulubionym miejscem odwiedzających nas dzieci jest naturalny plac zabaw, położony w środkowej części Ogrodu i posiadający liczne urządzenia zabawowe oraz piaskownicę.
W 2014-tym roku, w północnej części ogrodu powstał ogród wschodni nazwany “Ogrodem Pięciu Świec”, w którym rośnie wiele roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu, szczególnie Japonii.
Od 2019 roku pozyskaliśmy Narodową Kolekcję Żurawek przekazaną przez prywatną właścicielkę Panią Gabrielę Sąkol. Podczas kilkumiesięcznych prac udało się przenieść 346 odmian gatunków botanicznych i ogrodowych, co stanowi prawie 1000 sztuk. Ten ciekawy zakątek uatrakcyjnia północno-wschodnią część Ogrodu.