Pomysł na kolekcję żurawek miał dwa źródła. Pierwszym był zachwyt nad tą grupą roślin a drugim trudności w zdobyciu nowych egzemplarzy odmian czy gatunków.
Zaczęło się na początku lat 90. ubiegłego wieku w prywatnym ogrodzie od jednej podarowanej rośliny. Potem były zakupy na targach, wymiany roślin i chęć posiadania nowych. Aby je zdobyć z ogrodów botanicznych Europy i USA właściciel ogrodu nie mógł być anonimową osobą. W 2012 roku zbiór żurawek był już na tyle duży i właściwie udokumentowany, że komisja Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych przyznała mu status Kolekcji Narodowej rodzaju Heuchera. Odtąd właścicielka, Gabriela Sąkol, mogła istotnie wzbogacać kolekcję. W 2019 roku polska Narodowa Kolekcja była najbogatszą w gatunki botaniczne kolekcją żurawek w Europie. Została przekazana do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, gdzie jest właściwie eksponowana i dostępna dla szerokiego grona zwiedzających (http://ptob.sggw.pl/kolekcje/Bedzin_heuchera.htm). Wśród dwudziestu kilku gatunków, które rosną w MOB jest gatunek reprezentatywny Heuchera americana wraz z dwoma odmianami Heuchera americana var. hirsuticaulis i Heuchera americana var. hispida. Tylko u nas są wyhodowane z nasion zebranych na stanowiskach naturalnych H. alba, H. maxima czy H. eastwoodiae. Cenne są stare historyczne odmiany Heuchera xbrizoides ‘Pluie de Feu’, ‘Rosemary Bloom’ oraz stare gatunki ogrodnicze Heuchera pruhoniciana z 1927 roku i jeszcze starszy Heuchera undulata, wyhodowany w ogrodach uniwersyteckich w Petersburgu. Kilkaset nowszych odmian, prezentowanych na rabatach, reprezentuje żurawkowe „mody”: na piękne wysokie kwiatostany, na wzorzyste liście, na kwiatostany krótkie, na odmiany pokojowe… Co roku w Ogrodzie jest ich więcej, w tym najnowszych w ofercie rynkowej.
Kolekcja posiada dokumentację naukową w postaci opisu rodzaju w monografii „Gatunki i odmiany żurawek (Heuchera L.) rodzina skalnicowatych (Saxifragaceae), autorstwa Gabrieli Sąkol.