16 listopada, 2021

NIE MARNUJ! KUPUJ LOKALNIE!

W październiku w ramach „Natura(lnie) w Zabrzu” uczniowie szkół uczestniczących w projekcie odwiedzili okoliczne sklepy z żywnością, aby sprawdzić z jakich krajów pochodzą sprzedawane tam warzywa i owoce. Pozyskane dane przenieśli na mapę świata, co dało początek wielu klasowym dyskusjom na temat odległości jakie muszą przebyć te produkty zanim trafią do naszego domu. Czy wiecie, że mandarynki sprowadzane z Argentyny muszą pokonać trasę ponad 12 tys. km, żeby znaleźć się na naszym stole? Jak myślicie – jak wiele paliwa zużywa samolot, statek czy ciężarówka aby je dostarczyć do Polski? A może warto zamienić je jesienią na nasze polskie jabłka, śliwki i gruszki? Korzystajmy z dobrodziejstw naszego regionu geograficznego w trosce o zdrowie swoje i naszej Planety.

Dodatkowo uczniowie promowali kulinarną ideę zero-waste dzięki akcji „Nie marnuję, wekuję!”. W wielu szkołach pojawiły się stoiska degustacyjne z wytrawnymi i słodkimi przetworami, wykonanymi przez uczniów i ich rodziców, które podbiły serca i kubki smakowe młodych smakoszy. Ponadto w tym sezonie do szkół wkroczyły kiszonki! Dzieci odkryły nowe możliwości, które nam dorosłym są dobrze znane z dzieciństwa. Samodzielne przygotowanie kiszonych ogórków,  kapusty czy innych warzyw okazało się nie tylko dobrą zabawą, ale również sposobem na zdrowe jesienno-zimowe dania.

W naszym projekcie łączymy pokolenia, czego przykładem były spotkania uczniów z zabrzańskimi seniorami. Wspólne odświeżanie starych przepisów  na przetwory z warzyw i owoców, dzielenie się pomysłami na ich twórcze wykorzystanie i oczywiście degustacja dań były jednym z najprzyjemniejszych momentów tego zadania.

Mamy nadzieje, że hasło tego miesiąca „Kupuj lokalnie! Nie marnuj!” promowane w naszym projekcie „Natura(lnie) w Zabrzu” – przestanie być tylko hasłem i będzie praktycznie wykorzystane w naszych domach.

Zobacz co dzieje się u nas

Zobacz wszystkie aktualności

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 60.
41-800 Zabrze
Tel. 32 2713033
E-mail: ogrod@mob.zabrze.pl

NIP 648-20-92-445
REGON 273527017

>> mapa strony 
>> deklaracja dostępności