20 maja, 2020

Światowy Dzień Pszczół

20 maja Światowym Dniem Pszczoły!

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie! Niektóre z gatunków (np. migdały) bez pracy pszczół w ogóle by nie owocowały!

Tymczasem proces wymierania tych pożytecznych owadów już się rozpoczął.

Z ogromnym prawdopodobieństwem odpowiedzialne za to są pestycydy, wywołujące zmiany w systemie nerwowym pszczół. Przede wszystkim chodzi tu o pogorszenie pamięci owadów i ich poczucia kierunku. W konsekwencji pszczoły wylatujące po nektar i pyłek, nie są już w stanie powrócić do swoich uli.

Pomijając wpływ pestycydów ogromnym problemem dla dzikich pszczół są uprawy monokulturowe. Brak miedz, zadrzewień śródpolnych czy starych drzew powoduje, że brakuje kryjówek i miejsc do założenia gniazda. Ponadto zmniejsza się bioróżnorodność rolnictwa i coraz mniej jest miejsc, gdzie mogą rosnąć różne gatunki rośliny nektarujących. Nawet monokulturowa uprawa roślin miododajnych, daje pokarm przez krótki czas, a po okresie kwitnienia ogromne obszary nie zapewniają pożywienia dzikim zapylaczom.

Co możesz zrobić?

  • Sadź i siej rośliny miododajne, czyli takie, które dostarczają nektaru i pyłku, w ogródku, na balkonie, na nieużytkach, miedzach, zaniedbanych trawnikach itd.
  • Jeśli masz ogród pozostaw w nim część dziką, naturalną z miododajnymi roślinami łąkowymi oraz miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo.
  • Przygotuj poidło dla pszczół, naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których owady będą mogły stanąć by napić się wody.
  • Unikaj insektycydów oraz pestycydów toksyczne dla pszczół. Unikaj zwłaszcza neonikotynoidów. Korzystaj z naturalnych środkach ochrony roślin.
  • W miarę możliwości wybieraj produkty rolnictwa ekologicznego – są nie tylko zdrowsze dla Ciebie i Twojej rodziny, ale również ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku.
  • Kupuj miód od certyfikowanych lub sprawdzonych rolników (uważaj na miody sprzedawane bez etykiet). Unikaj miodów z etykietą „z poza Unii Europejskiej”, dzięki temu twój miód będzie zdrowszy, gdyż normy użycia pestycydów są bardziej restrykcyjne niż np. w Chinach.
  • Zbuduj dom dla dzikich pszczół!

Podejmij wyzwanie!

Zobacz co dzieje się u nas

Zobacz wszystkie aktualności

Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!

Według Greenpeace Polska:  „Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających. To owadom zapylającym zawdzięczamy: warzywa np. pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy 

Czytaj więcej »

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 60.
41-800 Zabrze
Tel. 32 2713033
E-mail: ogrod@mob.zabrze.pl

NIP 648-20-92-445
REGON 273527017