Zakończona niedawno “Akcja Karmnik” czyli obrączkowanie ptaków koło karmników od grudnia do lutego (5 h, co dwa tygodnie) była bardzo udana. Zaobrączkowaliśmy ponad 700 ptaków (po raz pierwszy !) z 18 gatunków (najwięcej w Polsce).
Najciekawsze to dzięcioł zielonosiwy (pierwszy raz od 2016 roku) oraz dość pospolita sierpówka, która jednak do siatki trafia wyjątkowo. Najczęściej łapały się sikory bogatki, których oznakowaliśmy ponad 500. Złapaliśmy też rekordową liczbę efektownych grubodziobów (66).
Można powiedzieć, że był to sezon “raniuszkowy”, ponieważ w tym roku złapała się prawie połowa tych wyjątkowych ptaków, z ogólnej liczby zaobrączkowanych od 2016 roku.
W jakim celu obrączkujemy ptaki? Z pewnością naszym celem nie jest ich stresowanie. Znakowanie zwierząt – obrączki, obroże, nadajniki – jest jedynym źródłem konkretnych informacji na temat ich życia, zwyczajów oraz przemieszczania. Skąd wiedzielibyśmy jak długo żyją? Sikora modraszka, którą złapaliśmy w tym roku miała naszą obrączkę z 2016 (!). Wiemy więc, że żyje 7 lat stale w Ogrodzie lub regularnie tu zimuje. W tym roku schwytaliśmy na naszym terenie aż 45 ptaków z obrączkami z poprzednich lat.
Obserwując z kolei ptaki z obrączką w Ogrodzie, w sezonie lęgowym, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że to ptaki osiadłe czyli takie, które lęgną się i zimują na tym samym terenie.